روستاي سوهان - طالقان
بهار 1397


روستای سوهان - فروردین 1397

بهار 97 روستای سوهان
در بهار 1397، در چند نوبت، امکان مسافرت و بازدید از طبیعت زیبای روستای سوهان، فراهم شد. بعلاوه جهت تشکر از برخی اقدامات عمومی انجام شده در روستا، این گزارش، تقدیم می گردد.

تشکر و قدردانی

چشمه ویک

آبشار حیات

دانه خانی - کوه میل

سوختن شکوفه ها

دنبلی سامان - زالنگاه

آبشار سرخ بند

آبشار سیاه بند**************************************************

تشکر و قدردانی

در سال 1396، مسئولین محلی، اعضای محترم شورای اسلامی سوهان و به خصوص دهیار محترم روستا، کارهای اجرائی مفیدی را اقدام کردند که جهت تشکر و قدردانی از تمامی زحمات مربوطه، به برخی موارد اشاره میشود.

نام گذاری کامل خیابان ها و کوچه های روستای سوهان، به اسم شهداء و غیره

پلاک گذاری مجدد خانه ها با نصب پلاک فلزی

همکاری برای تعیین کد پستی تمامی منازل و نصب پلاک فلزی

احداث زمین سیمانی برای برگزاری مسابقات والیبال و تور کشی دور آن و نور دهی مناسب

احداث زمین بازی برای کودکان در کنار زمین والیبال

اقدام به درختکاری جاده روستای سوهان در منطقه گمباکول

همکاری برای تسطیح و اصلاح برخی نقاط جاده دسترسی روستا

جدول کاری و تسطیح و آسفالت برخی معابر روستایی با کمک اهالی محل

فنس کشی دور مزار و گذاشتن درب ورودی برای آن

و سایر امور که برای همگی مسئولین محترم روستای سوهان، آرزوی موفقیت در کارها می گردد.


هم ولایتی ها، طرح درخت کاری بهاری گمباکول

*********************************

سوختن شکوفه ها

بهار امسال (1397)، به دلیل گرم شدن هوا، شکوفه درختان میوه، به خصوص درختان گردو، زودتر از موعد هر ساله، شاید نزدیک به دو هفته زودتر از سال های قبل، باز گردید.

متاسفانه به دلیل سرمای بعدی، موجب از بین رفتن و سوختن بسیاری از شکوفه ها و سردرختی ها، به خصوص درختان گردو شد.

*********************************

چشمه ویک

چشمه ویک یا به تعبیر اهالی، آب گرم ویک، در حدود 3 کیلومتری شرق روستای سوهان و در مسیر راه قدیمی روستای سوهان به سمت روستای دنبلید، در شمال منطقه مرگ دشت، قرار دارد.

برای دسترسی به چشمه ویک، به شرق روستای سوهان و مناطق نوگل و میان راه رفته و بعد از عبور از دره میان راه از مسیر راه شنی قدیمی به سمت شرق و مرگ دشت حرکت میشود. لکن به جای رفتن به سمت پائین، تلاش میشود که مسیر به سمت چپ و بالا، ادامه حرکت شود.

بعد از مدتی، در دره کوچکی، یک درخت کوچک گردو، مشخص میشود که در شمال آن، چشمه ویک قرار دارد.

دبی آب چشمه، بسیار کم است و اغلب در تابستانها، خشک میشود. لکن در ابتدای فصل بهار یا فصول پر باران، کاملا قابل تشخیص و استفاده است.


چشمه ویک - شمال مرگ دشت
درخت گردو، منطقه چشمه ویک

*********************************

دنبلی سامان - زالنگاه

در ادامه حرکت به سمت شرق روستای سوهان، بعد از منطقه مرگ دشت، به فاصله تقریبی 3 کیلومتری از آن، منطقه دنبلی سامان، قرار دارد. این منطقه به صورت دره و تپه های شمالی جنوبی، حد فاصل اراضی ملی، شرق روستای سوهان با غرب روستای دنبلید میباشد. امتداد شمالی این دره ها، به منطقه تیغ چال و دو غراب، در پائین منطقه مرسنگدوش روستای سوهان، می رسد.

به فاصله تقریبی حدود یک کلیومتری، راه قدیمی روستای سوهان به دنبلید، در منطقه دنبلی سامان، در دره شمالی به سمت اراضی روستای دنبلید، در تپه مرزی با اراضی روستای سوهان، غار زالنگاه یا کله سنگ، قرار دارد. در دره پائین غار، آبشار کوچکی قرار دارد.

در روبروی تپه غار، آخرین امتداد جاده شنی دسترسی از روستای دنبلید، قرار دارد که تا اراضی دنبلی سامان، کشیده شده است. متاسفانه امتداد این جاده محلی، به سمت منطقه مرگ دشت سوهان، تاکنون اقدام نشده است.

دهانه غار، کوچک و در حدود یک تا یک و نیم متر، قطر دارد. سپس به سمت پائین، مسیر باریکی قرار دارد. طبق گزارشات قدیمی، در گذشته، در داخل غار، محل های زندگی اشخاص فراری و دخمه های قدیمی بوده است. طبق بازیدید سال های اخیر، به دلیل برخی ریزش ها، مسیر های داخلی غار مسدود شده است.

دهانه غار زالنگاه - کلسنگ
دامنه های شرقی کوه بزرگ کلسنگ

*********************************

آبشار حیات

در ابتدای فصل بهار، آبشارفصلی حیات، پر آب و بسیار زیبا میباشد. آبشار حیات (حیاط)، در دامنه جنوب شرقی کوه بزرگ کلسنگ روستای سوهان قرار دارد.

مسیر دسترسی، از دره میان راه به سمت منطقه زمینکان و سپس مسیر دره سمت راست زمینکان به سمت بالا و دره فرخ نو حرکت میشود. در حدود سه ساعت، کوهنوردی متوسط، مورد نیاز است. منطقه حیات، با تخت سنگ ها و بلوک های بزرگ سنگی، پوشیده شده است.

در بالای منطقه حیاط، در سمت راست به منطقه مرسنگدوش می رود و به صورت مستقیم، به گردنه دوجار می رود که جداکننده منطقه مرسنگدوش با کوه اصلی کل سنگ، شرقی می باشد.


آبشار حیاط
جنوب شرقی کلسنگ

دره فرخ نو، منطقه حیاط کلسنگ

*********************************

آبشار سرخ بند

آبشار سرخ بند، در شمال شرقی روستای سوهان و در 2 کیلومتری مسیر حرکت در دره میان راه به سمت زمینکان، در منطقه با خاک رسی، قرمز رنگ، قرار دارد. آبشار در فصل بهار، پرآب بوده و در فصل تابستان بسیار کم آب می باشد.

آبشار سرخ بند
*********************************

دانه خانی – کوه میل

دره و نهر دانه خانی یا دانخانی، در حدود 4 کیلومتری شمال روستای سوهان قرار دارد. مسیر دسترسی از شمال روستا منطقه اوبار، راه مالرو به سمت شمال، استفاده میشود. بعد از حدود یک و نیم تا دو ساعت راه پیمائی متوسط، کوه کلسنگ جنوبی در سمت راست، مشخص است.

در دامنه جنوب غربی کوه کلسنگ، دره و نهر دانخانی قرار دارد. ادامه مسیر به سمت گردنه گوشانی و مناطق جر و جیر خشکه چال می رود که از آنجا برای رفتن به الوچال و مال خانی و نگار چشمه و ارتفاعات البرز مرکزی طالقان و الموت، قابل استفاده است. در سمت مقابل گردنه گوشانی، کوه کوچک میل قرار دارد.

دره و نهر دانخانی

گردنه گوشانی و کوه میل

*********************************

آبشار سیاه بند

آبشار سیاه بند، در شمال دره هفت چشمه، روستای سوهان قرار دارد. مسیر دسترسی، بعد از هفت چشمه، در حدود 2 کیلومتر به سمت بالا و شمال، حرکت میشود. نزدیکی آبشار، خاک منطقه به صورت رسی و سرخ رنگ می باشد و در بالای آن، صخره های بزرگ با رگه های سیاه، قرار دارد. آب آبشار در بهار زیاد و در فصل تابستان بسیار کم میباشد. تصاویر فصل زمستان و یخ زدن آبشار سیاه بند، بسیار زیبا می باشد.

آبشار سیاه بند


جنوب غربی کوه کلسنگ

*********************************
*********************************
صفحه اصلي

تمامي عكس ها و متون اين سايت، مشمول قوانين و رعايت حقوق معنوي مي باشد. هر گونه استفاده مجدد، فقط با اعلام منبع و آدرس سايت، مجاز مي باشد
All rights is reserved